از کی تا حالا؟

من هی می خوام از ایرانسل ننویسم هی این حال پخش می کنه، هی می خوام طرفداری نکنم هی می بینم یه چیز جدید اضافه کرده.

 

کنسرسیوم ایرانسل از ترکیب چند شرکت ایرانی و یک شرکت خارجی در اردیبشهت ماه سال 85 تأسیس شد و از شهریور فعالیت خودش رو شروع کرد. 51 درصد سهام این شرکت متعلق به شرکتهای ایرانی است که بخش بزرگیش متعلق به صا ایران است. 49 درصد هم متعلق به شرکت انگلیسی MTN که البته به دلایلی در آفریقای جنوبی ثبت شده. در 20 کشور آفریقایی و خاورمیانه اپراتور داره و پیش بینی کرده تا 2011 تعداد 46 میلیون مشترک در ایران خواهد داشت.

 

ایرانسل رسماً اولین اپراتور خصوصی موبایل در ایران محسوب می‌شه. کنسرسیوم تالیا که از ترکیب مجتمع صنعتی رفسنجان و ValiyaCom انگلستان تشکیل شده یک اپراتور به حساب نمیاد. چونکه این شرکت پیمانکار شرکت ارتباطات سیار هست و تنها کاری که می کنه اینه که برای شرکت ارتباطات سیار سیمکارت اعتباری صادر می کنه و 70 درصد سود خالص این شرکت مستقیماً به شرکت ارتباطات سیار تقدیم میشه (دلیل گرون بودن هزینه هاش همینه)

 

ایرانسل برای اولین بار در ایران موبایل نسل 75/2 رو ارائه کرد که شامل امکاناتی مثل GPRS ، MMS ، Who Called?، Voice Mail، Video Conference، Network Answering، GPS و ... هست. موبایل های شرکت ارتباطات از نسل 5/2 هستند.

 

GPRS: Global Pocket Radio Service سرویس ایتنرنت موبایل هست که سرعتش کمی بیشتر از DialUp هست. خط رو اشغال نمی کنه، هزینه بر حسب کیلوبایت حساب میشه و نیاز به Login نداره و هزینه روی فیش موبایل اضافه میشه. البته این سرویس چند سالی هست که استفاده میشه و در کشورهای پیشرفته سیستم جدیدی در به نام HSDPA کم کم داره جای اون رو میگیره که سرعت خیلی بالاتری داره و نیاز به شبکه نسل 3 داره.  البته برای ما همین هم شروع خوبیه.

 

MMS: Multimedia Message Service سرویس انتقال پیغام صوتی، تصویری، عکس، فیلم، موزیک هست که از GPRS استفاده می کنه و تقریباً یک نوع e-mail محسوب میشه با این تفاوت که نیازی به چک کردن نداره و هر وقت که پیغام جدیدی برسه دقیقاً مثل یک SMS وارد inbox  موبایل میشه. دریافت اون هزینه ای نداره و ارسالش مثل GPRS کیلوبایتی حساب میشه.

 

ایرانسل چند روز پیش هزینه GPRS و MMS رو برای هر کیلو بایت 3 تومان اعلام کرد.

 

سرویس ذخیره شمارهWho Called?  به این صورت عمل می کنه که وقتی گوشی شما خاموش باشه یا به هر دلیل دیگه ای کسی نتونه با شما تماس بگیره به محض اینکه گوشی شما روشن بشه یا وارد محدوده آنتن دهی شبکه بشید یک SMS از طرف ایرانسل برای شما ارسال میشه و شماره هایی که در مدت در دسترس نبودن با شما تماس گرفتند نشون میده.

 

سیستم پیامگیر صوتی Voice Mail هم به همین صورت اگه شما در دسترس نباشید پیغام رو دریافت می کنه و روی سرور ایرانسل ذخیره می کنه، هر وقت به شبکه برگردید می تونید پیغامها رو گوش کنید.

 

GPS: Global Positioning System سیستم ردیاب ماهواره ای که می تونین با استفاده از Google Map یا سایر نرم افزارها محل یک موبایل رو هر جای کره زمین که باشه با حداکثر خطای 15 متر ببینید.

 

ایرانسل از سرویس های بالا فعلاً MMS، GPRS، Voice Message و چندتای دیگه رو فعال کرده و تقریباً هر 2 هفته یکبار یک سرویس جدید رو معرفی می کنه.

 

امکان دیگری که ایرانسل اخیراً فراهم کرده لیست تلفن طلایی هستش، به این صورت که شما 5 شماره تلفن دلخواه رو به عنوان شماره های طلایی خودتون به ایرانسل معرفی می کنید. از این به بعد هر وقت با این 5 تلفن تماس بگیرید مشمول 25 درصد تخفیف در هزینه مکالمه می شید. پس می تونید شماره هایی رو که زیاد باهاشون سر و کار دارید به ایرانسل بدید تا هزینه کمتری بپردازید.

 

"رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، همچنین به فعال کردن سرویس‌‏های ارزشافزوده تلفن همراه به عنوان یکی دیگر از برنامه‌‏های وزارت ICT‌‏ در سالجدید اشاره کرد و گفت: راه‌‏اندازی تکنولوژی اینترنت و MMS برای مشترکانتلفن همراه اپراتور اول از جمله برنامه‌‏های ما است که امیدواریم در نیمهاول سال 86 عملیاتی شود."

 

 

 

ایرانسل برای نوروز 86 هدایای ویژه ای داشت. مثل 5000 تومان اعتبار رایگان برای سیمکارت های اعتباری، 200 دقیقه مکالمه رایگان از 20 بهمن تا 15 اسفند، MMS و GPRS رایگان از 10 اسفند تا 15 فروردین، SMS رایگان از اول تا 5 فروردین، مکالمه رایگان از 12 شب تا 6 صبح از اول تا 15 فروردین.

 

بعد از پایان دوره هدایای نوروزی دوباره اعلام کرد که GPRS و MMS رایگان تا 10 اردیبهشت تمدید شده.

 

قبل ازنوروز هم هرماه 30 دقیقه رایگان به مشتری ها هدیه داده بود.

 

سیمکارت های اعتباری ایرانسل با 5000 تومان شارژ اولیه فقط 29000 تومان قیمت داره و محدودیت زمانی نداره و می تونه تا ابد مال شما باشه به شرط اینکه وقتی اعتبارش تموم شد هر ماه حداقل یک Missed Call یا SMS داشته باشید که این هم برای ما ایرانی ها خیلی ساده است! شماره های اونا با سیمکارتهای ماهیانه هیچ فرقی نداره و هر وقت بخواین می تونین با دادن 150 هزار تومان همون شماره رو به ماهیانه تغییر بدید. برعکس این قضیه هم امکان پذیره.

 

نرخ مکالمه در سیمکارتهای دولتی دقیقه ای حساب میشه. یعنی اگه شما 2 دقیقه و 5 ثانیه صحبت کنید هزینه 3 دقیقه برای شما محاسبه میشه. الیته ممکنه بگین این که هزینه زیادی نیست. ولی وقتی در طول 2 ماه 50 بار این قضیه تکرار بشه اون وقت می بینین که هست! ایرانسل هم اولش هزینه رو دقیقه ای حساب می کرد ولی حالا بر حسب ثانیه حساب می کنه. تالیا هم همینطور.

 

هزینه آبونمان ایرانسل ماهیانه فقط 750 تومنه، هزینه SMS 10 تومان یعنی کمتر از ارتباطات سیار.

 

تا به حال 52 شهر کشور رو تحت پوشش قرار داده. در شهرهای تحت پوشش آنتن دهی بسیار عالی است و حتی در مکانهای بسیار پوشیده، داخل سوله و زیرزمین به راحتی آنتن می ده. تمام این موارد رو من خودم تست کردم.

 

سرویس رومینگ Roaming تماس بین الملی ایرانسل قراره که 200 کشور جهان رو تحت پوشش قرار بده که تا حالا 73 تاش انجام شده. اگه 200 تا کامل بشه از ارتباطات سیار جلو می زنه.

 

سرعت گسترشش خیلی زیاده. ارتباطات سیار در 15 سال 15 میلیون سیمکارت فروخته و ایرانسل در 6 ماه 5/1 میلیون (غیر از سیمکارتهای غیر فعال). ارتباطات سیار بعد از 10 سال تونست کل کشور رو تحت پوشش قرار بده ولی ایرانسل اگه با همین سرعت پیش بره حداکثر تو 2 سال این کارو میکنه. در حال حاضر روزانه 15 تا 20 هزار نفر به مشترکین MTN ایرانسل اضافه میشن.

 

BTS (آنتن) های ارتباطات سیار Nokia نسل دو و نیم است. آنتن های ایرانسل Nokia و Siemens نسل دو و هفتاد و پنچ صدم. یعنی اینکه احتیاج به زمین نداره و همه تجیزات روی پایه دکل نصب میشه. ارتفاع پایینتری داره، ولی برد و نفوذ بیشتری داره. حجم کمتری هم داره. برای اینکه آنتنهای ایرانسل و IR-MCI رو از هم تشخیص بدید. اگه دکل خیلی مرتفع باشه و دورش حصار باشه و یه سری تجهیزات روی زمین داشته باشه و آنتن های روی دکل مستطیل شکل و عمودی شبیه به speaker باشه اون مال ارتباطات سیاره. و اگه به شکل مربع با ارتفاع پایین و روی زمین چیزی نداشته باشه مال ایرانسله. قیمت تقریبی هر آنتن MCI بدون قیمت زمین حدود 70 میلیون تومنه و قیمت هر آنتن ایرانسل 10 میلیون تومنه و احتیاج به زمین نداره.

 

در روز اول فروردین 118 میلیون SMS در بین موبایل های ارتباطات سیار رد و بدل شد که 80 درصد اونها موفق بود. در بین سیمکارتهای ابرانسل ۲8 میلیون فرستاده شد که 95 درصد موفق بود.

 

آیا تا حالا دیده بودید که شرکت ارتباطات سیار تبلیغ کنه؟ آیا تا حالا دیده بودید قیمت سیم کارت هاش به طور ناگهانی از 500 هزار تومن به 350 هزار تومن برسه؟ آیا تا حالا دیده بودید سیم کارتها رو پست کنه؟ آیا تا حالا دیده بودید پول سیم کارت رو موقع تحویل دادن بگیره؟ آیا تا حالا دیده بودید تالیا محدودیت زمانیش رو طولانی تر کنه و بعد کلاً حذفش کنه؟ آیا تا حالا دیده بودید تالیا تماس ها رو از 9 شب تا 8 صبح رایگان کنه؟

 

همه اینها از برکت ایرانسله. من اگه طرفداری می کنم به خاطر اینه که طرفدار خصوصی سازی هستم وقتی انحصار از دست مخابرات در بیاد مجبوره ارزون کنه مجبوره امکانات بده و این به نفع مردم و کشوره. اون وقت دیگه ما دربین 14 کشور خاورمیانه از نظر ضریب نفوذ موبایل دوازدهم نخواهیم موند.( ضریب نفوذ موبایل در ایران 23 درصد و در امارات 160 درصده.) از نظر استفاده از تکنولوژی دربین 190 کشور جهان 160 ام نخواهیم موند.

 

 

 

/ 7 نظر / 17 بازدید
رزگار

محشر بود! بازم از اين مطلبها بذار!

شهاب

دمت گرم.

فرشيد

باور کن همين مطلبو چند روز قبل تو يه وبلاگ ديگه ديدم جان خودم. تو کف رفتی يا اون؟

ش

خيلی باحالی

شهاب

آقا اين پنج شماره طلايی رو چطوری ميشه به ايرانسل معرفی کرد؟

شکلات شیک پوش

از وبلاگ من دیدن کنید و شارژ مجانی بگیرید البته 25% مجانی ایرانسل، همراه اول و تالیا همشون با تخفیف ویژه عکسهای اونجوری اینجوری هم میخوای بیا شکلاتی شیک پوشم / منو نکنی فراموشم

mehrdad

سلام سایت باحال و جذابی داری برات یه هدیه دارم به سایت زیر مراجعه کن http://www.buybaran.com/#/ajax/detail/105702/فن-LED.cgi